KÜÇÜK BAŞ

ROMANOV KOYUNU

Et verimliliği ve klasik koyun eti kokusu olmayan fazla yağ içermeyen lezzetli besleyici ve protein değeri yüksek verimli kendisine has bir ürün olarak değerli ve piyasada aranan bir karkas cinsidir. 

ROMANOV KOYUNLARININ GENEL ÖZELLİĞİ

Romanov koyunu, Rusya’da üretilen bir ırk. Sıcak ve soğuya dayanaklı olup bir batında 5-6 yavru veriyor. Romanov, dünyanın en fazla döl verimine sahip koyunudur. Adaptasyonu en yüksek koyun cinslerinden biridir. Rus romanov koyunu, kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir. Romanov koyunu, eşsiz deri ve yapağı özelliği ile Fransa veİngiltere’de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır. 

ROMANOV KOYUNU VE DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

Romanov kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır. Vücut yağı bütün vücuda yayıldığından et lezzetini arttırır. Doğduklarında renkleri saf siyahtır, daha sonra rengi hızla giriye dönüşmektedir. Romanov Koyunları genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Çiftlik ve yerel beslenme imkanlarına uygundur. Erkek Romanov Koyunu'nun ortalama ağırlı 55 -80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 40-50 kg olur. 

ROMANOV KOYUNUN ANAVATANI

Romanov Koyunu’nun anavatanı Rusya’dır.Genel olarak Volga bölgesindedir. Romanov kenti adını Romoanov koyunlarından almıştır. Romanov Koyunu ilk olarak 18. yüzyılda Rusya’da farkedilmiştir. Sonra Almanya ve Fransa Romonov Koyunları’nı ithal etmiştir. 1980 yılında Kanada Hükümeti 14 koyun ve 4 koç ithal ederek, 5 yıl süreyle karantinaya almıştır. Yapılan testlerden sonra ABD’ye getirilmiştir. Birçok ülke Romanov Koyunlarına ilgi göstermiştir. Romanov Koyun Çiftliği Türkiye’de henüz yaygın değildir. Yılda iki kez doğuran Romanov Koyunları bir seferde. 

KUZU MAKİNASI ROMANOV KOYUNUN ÜREME DÖNEMLERİ

Romanov Koyunları 3-4 aylık iken gebe kalabilmektedir. Ancak 6 aylık iken gebe kalması önerilmektedir. Romanov Koyunlar yılın her hangi bir döneminde gebe kalabilmektedir. Ne kadar ekmek o kadar köfte deyimi ile beslenmenin tüm evrelerle eş güdümlü olmalı. Doğum öncesi ve sonrası peryodik bakım diye biliriz. 

ROMANOV KOYUNU HIZLI BILGİ

○ Romanov Koyunları'nın her ülkeye ve iklime adaptasyonu kolaydır. 12 yaşına kadar damızlık olarak tutula bilemektedir. 

○ Romanov ırkında Çiftleşmesi herhangi bir ay ve mevsime bağlı değildir. Yılın her ayı çiftleşebilmektedir. Koyun ırkları içinde en anaç koyun cinsi olduğu belirtilmektedir. 

○ Kuzu verimi yüksektir. Bakıma göre aynı anda 6 kuzuya kadar doğurabilmektedir. 

○ Hatta 14 kuzu elde edilmiş ve rekor elde etmiştir. 

○ Karkas eti eşsiz lezzette ve koyun eti kokusundan hoşlanmayanlar için idealdir, koyun eti kokusu yoktur. Buda ette tercihen seçicilik oluşturmaktadır. 

○ Bu rus koyunu Romanov doğum yaptıktan 35-40 gün içinde yeniden döllene bilir. İlginç olanı Bu Kuzular da 3 – 4 aylıkken döllene bilmektedir. Fakat 6 aylıkken çiftleştirilmesi daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. 

○ Bu Romanov Koyunlarının bir diğer özelliği de 3- 4 yavruyu besleyebilmesidir. 5-6 kuzu doğurması halinde acilen biberonla inek sütü verilmelidir. Bu arada sütün sıcaklığı ve yağsız olmasına dikkat edilmeli veya uzman görüşü alınmalı. Aksi halde yavru kuzuları kaybetme riski ortaya çıkabilir. 

○ Bu Koyunu'nun dünya genelinde üne kavuşmasının başlıca nedenleri, güçlü ve dengeli bir vücut yapısının yanında strese dayanıklı olması, yem ve mera'da rahatlıkla beslenebilmesidir. 

○ Romanov Koyunu hastalıklara ve olumsuz şartlara karşı oldukça dirençlidir. Çok narin bir tür olduğu söylenemez. 

○ Ülkemiz Türkiye şartlarında rahatlıkla bakılabilir. Çok kar getiren bir tür olması nedeniyle Türkiye dışındaki ülkerde ciddi ilgi görmektedir. 

○ Türkiye rus Romanov koyunu konusunda fazlasıyla bakirdir. 

MERİNOS

Özellikle yapağısı için beslenilen hayvanlar listesine bir numaradan girmeye hak kazanan Merinos Koyun Irkı birçok ülkenin kendi şartlarına göre, değişik yapılarda ortaya çıkmaktadır.

Alman Et Merinos Koyunu, Avustralya Merinos Koyunu, İspanyol Merinosu, Rus Merinos Koyunu, Prekos Merinos Koyunu ve Türk Merinos Koyunu gibi birçok ülke ve bölgeye göre Merinos Koyun Irkı çeşitlendirilmektedir.

Yapağıları ile ün salan Merinos Koyun Irkı aslında bir yönde de etçil özellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Genellikle Yün Kalitesi sebebiyle yetiştirilen Merinosa Koyunu Almanya gibi ülkelerde Etcil merinos Koyunu olarak da yetiştirilmektedirler. Et için damızlık merinos koyunu yetiştiren ve tüketim için eti benimsenen bir koyun cinsidir.

Ilıman ve Yağışlı iklimi sevmeyen Merinos Koyunu için ideal ortam Step bitki örtüsü ile kaplı olan bölgelerdir. Bu tarz bölgelerde Merinos Koyun Irkı daha hızlı büyür ve gelişir.

Merinos Koyun Irkı ülkemize ilk olarak 1843 yılında İspanya’dan ithal edilmiştir. İspanyol Tarak Yapağısı Merinosu ülkemizde Bursa Mikaliç Çiftliğinde (Karacabey Harası) yetiştirilmeye başlanmış ve zaman içerisinde bu ırkın sayısı 80.000 – 90.000 civarına ulaşmıştır.

Cumhuriyet döneminden sonra 1928 yılında Macar Merinos Koyunu ve 1934 yılında da Alman Et Merinosu ülkemize ithal edilerek melezleme ve yetiştirilme işlemlerinde kullanılmış ve Türk Merinos Koyun Irkının temelleri atılmıştır.

Damızlık merinos koyunu verim özellikleri

  • Canlı Ağırlık: Erkek: 100 – 140 kg ; Dişi: 80 -110 kg
  • Laktasyon süt verimi: 40 – 50 kg
  • Laktasyon Süresi: 140 -150 gün
  • Bir batında kuzu sayısı: 2.0
  • İkizlik oranı: % 50 -70
  • Kuzu doğum ağırlığı: 4 – 4.5 kg
  • Sütten kesim ağırlığı (120 .gün): 40- 50 kg
  • Kirli yapağı verimi: 3.6 – 3.8 kg
  • Temiz yapağı oranı: %54 – 58

COLUMBİA

Amerikada geliştirilen ilk koyun ırkıdır. LincolnX Rambouillet melezlemesi sonucu oluşmuştur. Etçi-yapağıcı özellikte Columbia Dişi ve erkekleri boynuzsuzdur. Hızlı gelişim göstermektedir. Vücüt beyaz renktedir. Yüzü hariç tüm vücudu yapağı ile kaplıdır. İri yapılı bir ırktır. Columbia Verim Özellikleri Canlı Ağırlık: 70-130 kg Kirli yapağı: 4.5-7.3 kg Lüle uzunluğu:8.9-13 cm Temiz yapağı oranı: %45-55 Yapağı kalitesi: 52-56 S

DORPER

Dorsethorn X Persianblackhead eşleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Genelde kafaları siyah vücudun geri kalanı beyazdır. Yünleri kısa tiptir. yılda iki kuzu almak için ideal bir ırktır. Kuzu doğum agırlıkları : 1.5-2 Kg 12 aylık erişkin bir dorper 80-90 kg a ulaşır,erişkinleri 120-13

İLETİŞİM

Fiyat için bizi arayın

Ankara | Kırşehir | Konya

BİZİ TAKİP EDİN